fbpx

Sam Bilim Akademi

Yeni Nesil Yazılım Eğitimleri

Videografi Nedir? Videographer Ne İş Yapar?

antalya video kurgu montaj kursu

Videografi Nedir? Videographer Ne İş Yapar?

Videografi Nedir? Videographer Ne İş Yapar? Videoların popülerleşmesiyle ortaya çıkan yeni mesleklerden biri de Video Editörlüğü. Nasıl görseller üzerinde grafik tasarım işlemleri yapılıyorsa. Video editörlerde videolar üzerinde tasarım işlemleri yapıyorlar. İşte bu video editleme video düzenleme işlemlerine videografi işlemleri denilmekte. Bu işlemleri yani video editörlüğünü yapan kişilere de Videographer denilmekte.

Videografi Ne Anlama Geliyor ?

Kısaca açıklamak gerekirse. Görsellerin hareketli hale getirilmesi, bu görüntülerin; çeşitli formatlarda işlenip, bir araya getirilerek saklanması ve akışkan (anime) olarak tekrar oynatılabilir hale gelmesi diyebiliriz… Bu biraz karışık gelmiş olabilir. Biraz daha genelden örneklerle açıklayalım. Cep telefonunuzla bir video çektiniz. Bu videoyu düzenleyip üzerinde çeşitli yazılar, şekiller, effekler vb. işlemler yapma işlemi videografidir. Aslında telefonla dahi yapılan video edit işlemlerinin hepsi videografinin kapsamına girmekte. Fakat daha profesyonel ileri seviye video düzenleme işlemleri için daha komplike programlar kullanılmaktadır.

Videografi için kullanılan en iyi programlar.

Video edit işlemleri için en yaygın kullanılan programlar: Kurgu-montaj işlemleri için Premier Pro ve effects ve tasarım işlemleri için After Effects programları genellikle tercih edilmektedir. Kaliteli ve yaratıcı video işlemlerinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir bu iki program.

Premier Pro

Premier pro kurgu montaj alanında dünya çapında kendini kanıtlamış başarılı programlardan biridir. Sade ve kullanıcı dostu arayüzüyle oldukça hızlı işlemler yapılmaktadır. Premier Pro içerisinde bir çok effects, geçiş ve ses düzenleme araçlarıda bulundurmaktadır. Bünyesinde bir çok özelliği barındırmasıyla beraber en yaygın kullanımı ise kurgu-montaj işlemleridir. Film, Belgesel, Dizi, Reklam tanıtım videoları, Sosyal medya videoları vb. bir çok video editleme gerektiren işlemler profesyonel biçimde yapılmaktadır. Premier Pro içerisinde çok zengin renk filtreleri bulundurmaktadır. Hazır filtrelerle birlikte çok profesyonel biçimde video editleme yapılmakta. Ayrıca kendi filtrelerinizi ve renk çalışmalarını yapabilmektesiniz.

After Effects

Videografi için vazgeçilmez programlardan biridir After Effects. Dijital video işleme, görsel efektler yaratma ve animasyonlar yapmak için tasarlanmıştır. After effects ile çok profesyonel video editleme işlemleri yapılabilmektedir. After Effectsle 2d ve 3d animasyonlar yapılabilmektedir. Özgün, sıradışı animasyon çalışmalarıyla fark yarabilirsiniz. After Effects programının kullanım alanı oldukça geniştir. Örneğin küçük bir fotograf studiosundan, büyük bir film firmasına kadar kullanım aralığı bulunmaktadır. Öğrenim biçimi olarak genelde kullanılacak alanla ilgili çalışmalar yapılarak gerekenler üzerinde uzmanlaşmak daha doğru bir yol olacaktır. Kısaca After Efektin gelişimde sonu pek yok diyebiliriz. Hatta belirli alanda uzmanlaşmak, program kullanım acısından daha efektif olmaktadır.

Videografi Nedir? Videographer Ne İş Yapar?

Videografi Nedir? Videographer Ne İş Yapar?

VideoGrafiker Maaşları Ne Kadar?

Bu konu çok geniş bir alanı ve farklı rakamları kapsamaktadır. Fakat biz Türkiye’de ortalama bir videographer ne kadar maaş alır? Ne kadar para kazanır bunları değerlendireceğiz. Yapılan araştırmalara ve raporlara göre en düşük videografiker maaşı 4.700TL olarak belirlenmiş. Tabi ki bu belirlenen bir rakam. Türkiye’de Bu rakamın altında çalışan video edit işlemleriyle uğraşan birileri mutlaka vardır. Çünkü ülkemizde iş tanımı bıraz farklı yürütülmekte maalesef. En yüksek Videografiker maaşı ise 12.400 TL olarak belirlenmiş. Ortalama bir videografiker maaşı ise 5.000TL-6.000TL arasında bir ortalamaya sahip. Bu rakamlar freelance işler yapanları kapsamıyor. İşkur vb sitelerin ortalama istatistik raporlarıyla ortaya çıkan rakamlar.

Videografiker iş ilanlar ilanlarına bakıldığında Türkiye’de iş tanımı genelde grafikerlik ile iç içe karıştırılmış biçimde karşımıza çıkmakta maalesef. Hatta photoshop, Illüstratör ve Aftereffects programlarına hakim diye bir çok iş ilanıyla karşılaşacaksınız.  Birbirine yakın gibi görünse bile aslında birbirinden farklı konseptlere ve işleyiş mantığına sahip olsalar bile. Talep edilirken aynı çerçevede istenmektedirler. Bu durum aslında ve genelde küçük işletmelerin “bir eleman tüm işlerimi yapsın” mantığından dolayıdır. Profesyonel büyük firmalar tüm alanlar için uzmanlık ister ve profesyonel işler beklerler ki doğru yaklaşımda bu olmalıdır. Eğer iş arayışındaysanız tabi ki bu programların hepsini birden öğrenmeniz mümkündür. Fakat tüm yönleriyle uzmanlaşmanız çok çok uzun zaman alacaktır. Burada yapılacak olan talep edilen alanda gerekenler üzerine odaklanıp, onları öğrenmek olmalıdır.

Antalya VideoGrafikerlik Kursu İçin Tıklayınız.

Videografi Nedir? Videographer Ne İş Yapar?

Videografi Nedir? Videographer Ne İş Yapar?

Videografi Nedir? Videographer Ne İş Yapar?

Videografi Nedir? Videographer Ne İş Yapar?” için bir görüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
Ara